В село Орешак, освен Троянски манастир, имахме честта да посетим и Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата.
Троянския манастир е в единия край на селото, а Националното изложение е в другия му край, точно до ресторант "Мерак", в който може да се нахраните. Дата 7.09.2022 година.
Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата, организира училище по занаяти, с цел да запази и популяризира българските традиции. Това е много, много хубаво!
Желаещите се обучават от троянски майстори. Заниманията са предимно за деца и включват обучение по рисуване върху стъкло, керамика, тъкани и други.
В двора на Националното изложение има общо 9 зали. На първата зала е за керамика. Огледахме красивите творби на майсторите. Едно от нещата, което ми беше интересно е грънчарството.
Децата се учеха да работят с глина и от лицата им си личеше, че това им доставя голямо удоволствие и им е много интересно и забавно. Прииска ми се да се присъединя към тях, и аз малко да се оцапотя.
Вместо това, тихомълком, направих няколко снимки, докато те си играеха и позираха с желание. Във втората зала Художествена обработка на тъкани беше, нещо което ми е
интересно от много отдавна.
Макар, че не знам как се работи със стан, имам някакви мъгливи спомени от ранните години в училище. Тук видях чекрък, от едно време, който предимно знам от приказка и илюстрации, но на живо- изглеждаше така красив.
От баба ми съм виждала- уред за ръчно навиване на прежда и вретено. Предимно старинните, вещи и антики, винаги са ме привличали. В третата сграда се водят за 3 зали. Изложението, в началото си започнало с наши български занаяти и творения, но в последствие са се присъединили и от други националности.
В третата сграда, именно на първия етаж ще видите изкуствата на различните националности.
На втория етаж има смесено от различните занаяти и богата гама от асортименти- обработка на метал, дърво, плетива, кожа и други. На всяко творение ще откриете името на съответния майстор- автор.
Също така има помещение за творба на отделен занаятчия, например- керамика. Ръчно изработените от дърво "кръгла чаша с дръжка" и прибор за разбиване на качамак, също не са за изпускане.
"Чашата" , която имаше интересна форма и от страни изработена специална дупка за пиене, ми приличаше на лула или на миниатюрна издълбана тиква, от която в далечни времена са пиели вода.
Адмирации на майсторите и златни им ръце. Вижда се, колко труд и любов са вложили във всяка своя творба. Има зала, от която може да си закупите всякакви- сувенири, магнитчета, керамични, дървени, метални, плетива, сладка и други.
Преди това, посетихме ТРОЯНСКИ МАНАСТИР, от тук ТУК
Точно там, забелязах нещо което много приятно ме изненада и зарадва- илюстриран Алманах на град Русе. В Националното изложение се провежда и Традиционен панаир на занаятите, който
е в месец август и също сме го пропуснали. Тръгнахме и от тук, удовлетворени. Благодаря, че пътувахте с мен, по тази дестинация. Ще се срещнем отново, на следващата забележителност, която посетихме.
1. Ръчен уред за разбиване на качамак 2.Чашата, която се затрудних да опиша :) |
Няма коментари:
Публикуване на коментар